pity

Twoje rozliczenie podatkowe bez chodzenia do kiosku. Rocznie rozliczenie podatkowe. Z tym programem szybko i łatwo wypełnisz swój PIT. Wpisz dane, a program sam wybierze odpowiedni formularz. Jednocześnie w łatwy sposób będziesz mógł przekazać 1 procent należnego podatku na cele organizacji zajmującej się prawami dziecka. Program do rozliczeń podatkowych

poniedziałek, 24 lutego 2014

Wysłuchanie przez sąd dziecka w sprawach dotyczących jego osoby cz. 2

Miejsce i forma wysłuchania
Wysłuchanie odbywa się poza salą posiedzeń sądowych w specjalnie przystosowanym do tego gabinecie- „niebieskim pokoju”. Wysiłkiem Fundacji Dzieci Niczyje doprowadzono do tego, że w Polsce pojawiło się wiele certyfikowanych pokoi zwanych Przyjaznymi Pokojami Przesłuchań Dzieci służących do przesłuchiwania dzieci w sprawach karnych, stosowanych także w innych rodzajach postępowań. „Niebieski pokój” jest najczęściej zlokalizowany poza budynkiem sądu. Znajdują się w nim zabawki, kredki, maskotki w celu zminimalizowania stresu związanego z przesłuchaniem, które przecież dla osoby dorosłej jest sytuacją niekomfortową, a co dopiero dla dziecka. Pomieszczenie to dodatkowo wyposażone jest w lustro weneckie oraz sprzęt do nagrywania.
Wysłuchanie małoletniego może być bezpośrednie i osobiste przed sądem, jak również pośrednie za pośrednictwem, np. kuratora sądowego, specjalistów z Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego albo mediatora. Artykuł 2161 k.p.c. nie precyzuje formy wysłuchania dziecka.

Kto uczestniczy w wysłuchaniu?
O terminie i miejscu wysłuchania dziecka sąd powinien zawiadomić strony postępowania i ich pełnomocników. Mają oni prawo być obecni podczas wysłuchania. Sąd powinien stworzyć dziecku komfort, atmosferę intymności i poczucie bezpieczeństwa umożliwiające pełną swobodę jego wypowiedzi. Dlatego nie zawsze rodzice będą wpuszczeni na przesłuchanie. Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka, w wysłuchaniu dziecka za każdym razem powinien uczestniczyć psycholog, który może pomóc na przykład w odpowiednim sformułowaniu pytania do dziecka. Rzecznik podkreślił, że w jego ocenie instytucja wysłuchania stanowi bardzo ważny krok na drodze do realizacji interesów dziecka, daje możliwość zapoznania się z opinią dziecka, a także jego obawami i potrzebami. Dodatkowo pozwala wyważyć i wyciszyć emocje stron postępowania. „Pozwala również na weryfikację powstałych podczas postępowania wątpliwości, a zdanie dziecka może mieć w wielu wypadkach na tyle istotne znaczenie, by zaważyć na końcowym rozstrzygnięciu sądu.”- napisał Rzecznik.

Czy opinia RODK decyduje o możliwości wysłuchania dziecka w postępowaniu?
Sporządzenie opinii przez Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno- Konsultacyjny nie wyklucza możliwości wysłuchania dziecka przez sędziego.

Wysłuchanie dziecka a inne dowody w postępowaniu
Jeżeli bowiem dziecko przedstawia swoje zdanie lub życzenia w sposób rozsądny, zaś jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości pozwala sądowi na poważną ocenę poglądu małoletniego, wówczas inne dowody przeprowadzone w sprawie mogą mieć znaczenie drugorzędne. 
Pojawia się jednak problem, w jaki sposób sąd ma ocenić, czy rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na takie wysłuchanie pozwala. W sytuacjach szczególnie trudnych, zwłaszcza gdy rozwój umysłowy i stopień dojrzałości dziecka budzą uzasadnione wątpliwości, sąd powinien dopuścić dowód z opinii biegłego, np. z zakresu psychologii lub psychiatrii, w celu stwierdzenia podstaw do wysłuchania dziecka. Może się okazać, że to, czego chce dziecko, nie jest zgodne z jego dobrem i jego zdania nie można uwzględnić.
 
Elżbieta Solarska,
Komitet Ochrony Praw dziecka w Gdańsku



Artykuł napisany w oparciu o:
http://prawnik-na-macierzynskim.blog.pl/2014/01/08/przesluchiwanie-dzieci-w-sadzie/

http://www.infor.pl/prawo/dziecko-i-prawo/dziecko-w-sadzie/270241,Kiedy-sad-przed-wydaniem-wyroku-wyslucha-dziecko.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz